The Honorable Nathan L. Hecht (R)

Last modified on: 04-03-2016 15:52:55

Chief Justice
(Supreme Court of Texas)

Entered Office: 10-01-2013 Term Ends: 12-31-2020

General Information

Birthdate: 08-15-1949


Personal Information

27th Chief Justice of the Supreme Court.
B.A. Yale University; J.D. Southern Methodist University School of Law, 1974. Attorney with firm of Locke, Purnell, Boren, Laney and Neely, 1976-81. District Judge, 95th Judicial District, 1981-86. Justice, Fifth District Court of Appeals, 1986-1988. Gov. Rick Perry appointed him Chief Justice in September 2013, succeeding Wallace B. Jefferson, and he began as Chief Justice October 1, 2013. In 2014 he will become the longest-serving Supreme Court member in Texas history.

Contact and Phone Numbers

(512) 463-7899
www.supreme.courts.state.tx.us/court/justices.asp


Other Offices Held

Chief Justice of Supreme Court of Texas (Law Library, Texas State)
Ex Officio Member (Texas Indigent Defense Commission)
Chair - Chief Justice, Supreme Court (Judicial Council, Texas)